Dekatyzacja

Dekatyzacja to temat bardzo często podejmowany przez osoby szyjące. Ja również postanowiłam napisać tym kilka słów.

Dekatyzacja to nic innego jak poddanie tkaniny obróbce cieplnej, używając w tym celu ciepłej wody lub/i gorącej pary. Osobiście uważam, iż dekatyzacja jest niesamowicie ważymy etapem w procesie szycia, oszczędza nasz czas jak również pieniądze.

Na początku mojej przygody z szyciem nie zawracałam sobie głowy takimi rzeczami, dlatego kilka razy zdarzyło mi się, iż projekt, nad którym pracowałam, po praniu skurczył się do tego stopnia, że pasował ewentualnie na moją młodszą siostrę. Uzbrojona w niemiłe doświadczenia zawsze dekatyzuję nowe tkaniny.

Dekatyzacja ma na celu obkurczenie włókien tkaniny, ale również oczyszczenie materiału z kurzu i drobnych plamek. Dekatyzować należy głównie tkaniny bawełniane, ponieważ te głównie mają tendencję do kurczenia, ale ja obróbce cieplnej poddaję właściwie wszystkie nowe tkaniny. Często zdarza się, że tkanina leżakuje w sklepie długi czas na półce i jest zakurzona oraz ubrudzona. Nie ma nic gorszego niż szycie z brudnej tkaniny….

W moim wykonaniu dekatyzacja wygląda następująco:

  1. Sortuję tkaniny kolorystycznie, a następnie piorę je ręcznie lub w pralce, w takiej temperaturze, jakiej będę używać do prania gotowego wyrobu.
  2. Rozwieszam do wysuszenia,
  3. Delikatnie wilgotną tkaninę prasuję, używając gorącej pary.

dekatyzacja etap suszenie

Tak przygotowaną tkaninę mogę bez obaw wykorzystać w trakcie szycia.

dekatyzacja, suszenie, prasowanie

Zdaję sobie sprawę, że ten proces jest czasochłonny, z krojeniem i szyciem musimy poczekać, aż tkanina wyschnie, ale z pewnością uszyte przez nas ubranie nie zmieni swoich wymiarów po praniu i będziemy mogli cieszyć się nowym ciuszkiem.

dekatyzacja tkaniny gotowe do szycia

 

A może zostawisz komentarz?

Komentarze

Dodaj komentarz