Jak uszyć bluzę z kapturem

Tylko mamy wiedzą jak ciężko jest znaleźć dobrej jakości ubranka dla dzieci, ładnie odszyte i dodatkowo w przyzwoitej cenie. Najlepsze ubranka to te, które wykonane są ręcznie, dlatego w dzisiejszym tutorialu przedstawię krok po kroku jak uszyć zapinaną na zamek bluzę z kapturem. Mimo iż tutorial dotyczy szycia dla dzieci, ale wskazówki w nim zawarte mogą również posłużyć podczas szycia pełnowymiarowego egzemplarza.

Do samodzielnego uszycia bluzy (zużycie materiału podane jest dla bluzy w rozmiarze 84) będziemy potrzebować:

Jak uszyć bluzę

Jak uszyć bluzę potrzebne materiały

 

 • 50cm dzianiny dresowej,
 • 30 cm dzianiny na kaptur oraz część kieszeni,
 • ściągacz bawełniany pasujący kolorystycznie do dzianiny wierzchniej (wykończenie rękawów, dołu bluzy oraz kieszeni),
 • nici w odpowiednim kolorze,
 • zamek kostkowy o długości 35 cm,
 • miara krawiecka,
 • mydełko krawieckie,
 • szpilki krawieckie
 • igły maszynowe do szycia dzianin,
 • dwa paski flizeliny długość 35 cm szerokość ok. 2 cm

 

Podczas szycia wykorzystałam darmowy wykrój, który można ściągnąć z Internetu po zapisaniu się newslettera na tej stronie: http://blog.brindilletwig.com/2014/10/free-hoodie-pattern/

Jest to bardzo ciekawy wykrój na bluzę z kapturem w rozmiarze od urodzenia do 104/110. Dany wykrój można również wykorzystać do uszycia bluzki tylko należy pamiętać, aby zmniejszyć dekolt, pomijamy również kaptur. Do tego wykroju dołączone są kieszenie, jednak ja postanowiłam zrobić inne wpuszczane w szew, obszyte ściągaczem. Moje kieszenie zostały wykonane poprzez odrysowanie półkola za pomocą kątomierza, ale można wykorzystać tym celu również cyrkiel lub wykonać to odręcznie.

Jeśli chodzi o informacje wstępne to by było na tyle, teraz możemy przejść do faktycznego szycia.

 

Etap I Kopiowanie wykroju oraz krojenie materiału:

 • Wykrój należy wydrukować na zwykłej drukarce oraz odpowiednio posklejać. Z gotowego szablonu można wyciąć odpowiedni rozmiar, ale ja wolę skopiować wszystkie części na papier pergaminowy, w ten sposób będę mogła użyć tego samego szablonu gdy mój syn podrośnie.

 

wykrój na bluzę

wykrój bluza

 • Składamy dzianinę wierzchnią na pół prawa strona znajduje się w środku. Układamy części wykroju na tkaninie, w miejscu złożenia przypinamy tył bluzy, przy układaniu kolejnych części należy dokładnie je układać na tkaninie, tak aby leżały zgodnie z nitka osnowy czyli należy zmierzyć czy odległości między strzałką na wykroju, a brzegiem fabrycznym tkaniny są takie same. Pamiętajmy, iż wszystkie części wykroju mają uwzględnione zapasy na szwy (6mm), należy dodać zapas na szew tylko w miejscu wszycia zamka, tj. na środkowej części przodu oraz na środkowej części przodu kaptura. Aby wykroić prostokąt ze ściągacza do obszycia kieszeni należy zmierzyć obwód kieszeni, ściągacz jest elastyczny więc, aby ładnie się układał potrzebujemy tylko 80% obwodu kieszeni.

 

ułożenie wykroju na tkaninie

Ułożenie części wykroju

 • Tak wyglądają wszystkie skrojone części wykroju łącznie z kieszeniami.

 

Wykrojone elementy bluzy

Elementy bluzy

 

Etap II Szycie- podczas szycia z dzianin należy używać ściegu elastycznego.

 • Kieszenie: ściągacz należy złożyć na pół, prawa strona ma wierzchu, upiąć ściągacz do otworu kieszeni, rozciągając go aby dopasować do krawędzi kieszeni

 

obszywanie kieszeni ściągaczem

Wykańczanie kieszeni ściągaczem

Następnie ułożyć wnętrze kieszeni, prawą stroną do prawej. Zszyć wszystkie  elementy, naciągając tylko do momentu rozciągnięcia ściągacza. Można równeiż fartrygować, ja gęsto upinam szpilkami

 

obszywanie kieszeni bluzy

Przeszycie części kieszeni

Wywrócić odszycie pod spód, odszyć po prawej stronie ściegiem prostym przy ściągaczu.

 

Kieszeń bluza

odszycie kieszeni ściegiem prostym

Ułożyć worek kieszeni prawą stroną do lewej strony przodu, zszyć kieszeń oraz wykończyć brzeg za pomocą owerloka lub ściegu owerlokowego.

 

Gotowa kieszeń

Kieszeń bluzy

Wykończenie kieszeni na owerlocku

 

 • Kaptur. Zszyć tylni szew kaptura na warstwie wewnętrznej i zewnętrznej, w miejscach oznaczonych szpilkami

 

Kaptur

Zszyte części kaptura przyłożyć do siebie prawą stroną do prawej, spiąć oraz zszyć ze sobą tylko część przednią (tę przy twarzy), wywrócić kaptur na prawą stronę, delikatnie spiąć szpilkami aby się warstwy kaptura nie przesuwały.

 

odszycie kaptura

Bluza z kapturem

 • Rękawy: Należy zlokalizować przednią krawędź rękawa, jest ona niżej niż tylna krawędź,

 

reglanowe rękawy

Jak przyszyć reglanowy rękaw

Przyłóż przednią część rękawa do jednej części przodu bluzy, prawą stroną do prawej, tylni brzeg rękawa przypiąć do tylniej części bluzy. To samo zrobić z drugim rękawem. Powinno wyglądać to tak:

 

Jak wszyć rękawy

reglanowe rękawy

Zszyć szwy łączące rękawy z przednią i tylnią częścią bluzy, obrzucić krawędzie.

 

 • Szwy boczne. Ułożyć przód bluzy na tyle, prawą stroną do prawej, rękawy złożyć na pół. Upiąć najpierw szew pod pachą, układając zapasy w dół. Zszyć szwy rękawów oraz szwy boczne bluzy. Długość kieszeni dopasować do linii dołu bluzy.

 

Swy łączące pod pachą

 • Przyszyć kaptur do bluzy. Zewnętrzną cześć kaptura ułożyć na górnej krawędzi bluzy, prawą stroną do prawej, szwy ramion ułożyć płasko, przyszyć zewnętrzną cześć kaptura używając ściegu elastycznego.

 

Przyszyć kaptur do bluzy

Przyszyć kaptur do bluzy

 • Wykończenie rękawów oraz dołu bluzy. Ściągacze rękawów złożyć na pół, prawą stroną do środka, zszyć dłuższą krawędź, wywrócić na prawą stronę. Ściągacze przypiąć do rękawów, przyszyć oraz obrzucić brzegi. Dolny ściągacz zgiąć na pół prawa strona na wierzchu, przypiąć do dołu, zszyć oraz obrzucić brzegi

 

Ściągacze rękawów

Jak przyszyć ściągacze do rękawów

Przyszycie ściagacza ściegeim owerlokowym

Bluza po doszyciu ściągaczy

 • Zamek: podczas szycia z tkanin elastycznych jak i z dzianin miejsce wszycia zamka należy podkleić paskami z flizeliny, zapobiegnie to rozciąganiu się tkaniny podczas szycia, zamek po wszyciu nie będzie falował.

 

Podklejenie flizeliną

MIjsce wszycia zamka należy podkleić flizeliną

Rozpiąć zamek kostkowy, ułożyć na prawej stronie środka przodu, należy przyłożyć równocześnie obie strony zamka, aby wszystko wyszło równo. Punktem kontrolnym jest linia przyszycia dolnego ściągacza oraz linią przyszycia kaptura. Gdy wszystko już przypięte można zamek sfastrygować, należy w tym momencie zrobić próbę kontrolna, czyli zapiąć zamek i sprawdzić czy wszystkie punkty kontrolne się łączą. Gdy wszystko jest w porządku można zamek przyszyć do bluzy, używając stopkę do wszywania zamków.

Zamek kostkowy

Wszywanie zamka

Szyć ok. 3 milimetry od ząbków zamka, aby podczas zapinania i rozpinania materiał nie wcinał się w ząbki zamka, szyć ściegiem prostym.

 

Jak przyszyć zamek

W miejscu suwaka należy podnieść stopkę do góry(igła tkwi w materiale) i przesunąć(rozpiąć) suwak niżej, zszyć zamek aż do góry, zakończyć szew ściegiem powrotnym.

 

Jak manewrować stopką przy wszywaniu zamka

Manewrowanie stopką podczas wszywania zamka

Tak wygląda po wszyciu:

 

Zamek kostkowy

Bluza na zamek kostkowy

 

 • Przyszyć wewnętrzną cześć kaptura do bluzy oraz do taśmy zamka. Podwinąć wewnętrzną część kaptura, tak aby zakrywała ścieg łączenia zewnętrznej części kaptura, przypiąć szpilkami. Przy zamku wewnętrzną część kaptura również powinąć oraz przypiąć szpilką. Szyć po prawej stronie ściegiem prostym.

 

Jak wszyć kaptur

Jak wszyć kaptur

Kaptur przyszyty do bluzy

 

 • Wykończenie kaptura. Środkowy przedni brzeg kaptura stebnować po prawej stronie, starając się aby linia stebnowania była równa na całej długości kaptura względem brzegu.

 

Wykończenie kaptura

 

 • Zamek ułożyć płasko i odszyć po prawej stronie.

 

odstebnowanie zamka

 

 • Zabezpieczyć i obciąć odstające nitki oraz cieszyć się nowo uszytą częścią garderoby.

 

Tak prezentuje się bluza po uszyciu:

Bluza z kapturem na zamek

Bluza z kapturem zapinana na zamek

Wykończenie przy zamku

Bluza za kapturem

 

Podsumowanie:

Wykrój: Darmowy wykrój do pobrania tutaj

Materiał: Dzianina pętelka bawełniana,

Rozmiar: 84,

Maszyny: Juki F-400, oraz overlock Janome 9300dx,

 

A może zostawisz komentarz?

Komentarze

8 Comment

 1. Świetny tutorial, a bluza prezetuje się rewelacyjnie. Będzie idealna na jesienne chłody.

  1. MartaSzyje.pl says: Odpowiedz

   Dziękuję, synek chętnie nosi ( nie ma w tej chwili innego wyboru :)), bo zrobił się z niego mały fan motoryzacji. A na jesień bluza z kapturem jest bardzo przydatna.

 2. […] problemów, czego się obawiałam, rękawy wszywałam w ten sam sposób, który pokazywałam tutaj, nie wszywałam zamka, ponieważ dzianina jest rozciągliwa i nie mam problemu z ubraniem tej […]

 3. Szwaczka.PL says: Odpowiedz

  Rewelacyjna bluza i tutorial.Skorzystam przy okazji.

 4. Ponownie zaglądam do twojego tutoriala bo zaczęłam właśnie szyć tę bluzę. Przejrzyście to opisałaś. Świetna robota!

 5. Początkujaca amatorka szycia says: Odpowiedz

  Dziekuje! Bez tego opisu bym sobie nie poradziła. Teraz moj syn ma śliczną bluzę:)

  1. MartaSzyje.pl says: Odpowiedz

   Cieszę się że moja instrukcja szycia się przydała 🙂

 6. Super bluza I tutek. Wlasnie jestem po wycieciu wykroju ale mam pytanie czy ta bluza bez zamka przechodzi przez glowe bez problemu I czynie jest maly kaptur? Gdzies się spotkalam z taka opinia I teraz nie wiem czy nie powiększyć kaptura I podkroju szyi. Dziekuje za pomoc I pozdrawiam Aga

Dodaj komentarz